O 10 let zpět #01: Premiérový závod sezony v bahrajnské poušti vyhrál Alonso

Přesně před 10 lety, 12. března 2006, odstartovala v bahrajnském Sakhiru další sezona Formule 1. První závod nového ročníku zvládl nejlépe Fernando Alonso před Michaelem Schumacherem a Kimi Räikkönenem.

Velká cena Bahrajnu 2006 byla prvním závodem Formule 1 pro Nica Rosberga, syna šampiona Kekeho, kterého angažovala stáj Williams. Závod v Sakhiru byl premiérový také pro týmy BMW Sauber, Toro Rosso, Midland a Super Aguri. Dalšími debutanty mezi jezdci byli Scott Speed a Yuji Ide. Celkově se jednalo o třetí Velkou cenu Bahrajnu v historii šampionátu. Tu první vyhrál v roce 2004 Michael Schumacher, druhou pak o rok později Fernando Alonso.

Tréninky

Šest týmů ze spodních příček Poháru konstruktérů roku 2005 (+ Super Aguri) mělo do pátečního tréninku možnost nasadit třetí vůz. Jezdci se tedy mohli účastnit volného tréninku, v kvalifikaci a závodě už ale nepokračovali. V prvním pátečním tréninku byl nejrychlejší Anthony Davidson s vozem Honda, druhé jízdy pak zvládl nejlépe Robert Kubica na voze BMW Sauber. Sobotní tréninková jízda byla znovu v režii Hondy, tentokrát byl nejrychlejší britský pilot Jenson Button.

Kvalifikace

Formát, kterým se jezdci kvalifikovali do nedělní velké ceny, prošel radikální úpravou. Nově byla sobotní jízda rozdělena na tři části, během kterých postupně vypadávalo několik nejpomalejších závodníků. Sítem první části kvalifikace neprošel Kimi Räikkönen, který si během pokusu o rychlý čas poškodil zavěšení zadního kola. Kvůli vyvěšeným červeným vlajkám nestihl rychlý pokus ani Ralf Schumacher. Kromě těchto dvou jezdců dále nepostoupily vozy Midland a Super Aguri. Druhá část kvalifikačních jízd se obešla bez překvapení a o pole position si to rozdalo zbylých 10 nejlepších. První řadu nakonec obsadilo Ferrari v čele s Michaelem Schumacherem.

Závod

Hned po startu závodu se na druhé místo posunul Fernando Alonso, který stíhal prvního Schumachera. Španělský závodník byl velmi blízko kolizi s Felipem Massou, který se v první zatáčce dostal do hodin. Stájový kolega Alonsa z Renaultu, Giancarlo Fisichella, se na dráze příliš neohřál. Ve 21. kole odstoupil kvůli problémům s hydraulikou. Dalšími odstoupivšími byli Christijan Albers, Jacques Villeneuve a Yuji Ide.

K překvapení všech se startovním polem kupředu rychle posouval Kimi Räikkönen, který po nepovedené kvalifikaci startoval z posledního místa. Strategie jedné zastávka v boxech se ale finskému pilotovi stáje McLaren vyplatila a nakonec skončil třetí.

O vítězství si to rozdal Michael Schumacher s Fernandem Alonsem. Sedminásobný šampion dlouho vedl, Alonso ale využil situace během druhých zastávek v boxech, před německého pilota se dostal a první místo udržel až do cíle. Schumacher na Španěla ve finiši ztrácel pouhých 1,2 sekundy. Na stupně vítězů je doprovodil již zmíněný Räikkönen.

Bodované pozice dále obsadili Jenson Button, Juan Pablo Montoya, Mark Webber, Nico Rosberg a Christian Klien. Právě výkon německého závodníka Rosberga byl velkým překvapením. k sedmému místu si pilot Williamsu připsal také nejrychlejší kolo v závodě a jasně si řekl o pozornost.

Situace v Poháru konstruktérů byla po prvním závodě vyrovnaná. S deseti získanými body se o první dvě příčky dělili Renault a McLaren. Následovalo Ferrari (8), Honda (5) a Williams (5).

Zajímavosti

– Nováček Nico Rosberg se ve věku 20 let a 258 dní stal nejmladším závodníkem, který zaznamenal nejrychlejší kolo závodu. K tomu při své premiéře obsadil sedmé místo a získal dva mistrovské body.
– Po startu z chvostu startovního pole se Kimi Räikkönen probojoval až stupně vítězů, dojel třetí. Během své stíhací jízdy se dostal před 19 soupeřů, čímž vyrovnal rekord Fabrizio Barbazze, který ve Velké ceně San Marina 1993 startoval z 25. místa a dojel šestý.
– Pro německého závodníka Nicka Heidfelda byla Velká cena Bahrajnu stým startem ve Formuli 1.