Začína sa dobrodružstvo: Veľká cena Veľkej Británie 1950

Touto Veľkou cenou sa začala písať história Majstrovstiev sveta Formuly 1. Víťazom VC Veľkej Británie 1950 sa stal Giuseppe Farina na aute Alfa Romeo typu 158.

Veľká cena Veľkej Británie 1950 sa konala 13.5.1950 na okruhu Sliverstone (vtedy meral 4.649km a jazdilo sa na 70 kôl) a bola to prvá VC v histórii Majstrovstiev sveta Formuly 1. Alfa Romeo doviezla do Sliverstone-u nový model 158. Jazdili na ňom štyria jazdci. Legendárne „trio F“: Farina, Fangio a Fagioli. Spolu s nimi jazdil za Alfu aj Parnell.

Kvôli neúspechu z roku 1949 sa tejto VC nezúčastnil tím Ferrari. Okrem Alfi teda nastúpili ešte konštruktéri Maserati a Talbot-Lago. Do Veľkej ceny nastúpili aj miestny konštruktéri ERA a Alta.

V kvalifikácii kraľovali nové vozy 158 z dielne Alfy Romeo. Na prvom mieste sa kvalifikoval Giuseppe Farina a v prvej rade ho doplnili jeho traja tímoví kolegovia. Druhú radu obsadili Prince Bira na Maserati a dvaja jazdci Talbotu-Lago.

Hneď po štarte sa vedenia ujali jazdci Alfy. Keďže si rýchlo vybudovali veľký náskok, mohli si dovoliť predbiehať sa navzájom aby zabavili publikum. V priebehu závodu musel kvôli poruche motora odstúpiť vtedajší líder závodu Juan Manuel Fangio. Do cieľa prišiel na prvom mieste Giuseppe Farina a stal sa tak historicky prvým víťazom Veľkej ceny v histórii Majstrovstiev sveta.

Na druhom mieste prišiel do cieľa so stratou 2,5 sekundy Luigi Fagiloi a tretí skončil so stratou 52 sekúnd na víťaza Reg Parnell. Na stupňoch víťazov sa teda umiestnili všetky Alfy ktoré došli do cieľa. Na štvrtom mieste prišiel do cieľa so stratou dvoch kôl Yves Giraud-Cabantous na voze Talbot-Lago. Prvú päťku uzatvára taktiež na Talbote-Lago jazdiaci Louis Rosier. S výsledkami závodu určite nemôžu byť spokojní jazdci Maserati ktorí sa umiestnili na 9., 10. a 11. mieste.

Touto Veľkou cenou sa odštartoval príbeh Majstrovstiev sveta, ktorý nám postupom času priniesol mnoho vylepšení, pádov, krásnych závodov, neuveriteľných momentov ale aj smrteľných tragédii. Ale taká je Formula 1.